top of page
Search

November Lesson Plan

  • Writer: Isabel C
    Isabel C
  • Mar 21, 2016
  • 1 min read

This month, students will learn how to shop for personal items and stay within budget through gifting and comparing the prices of products.

Objective:

1. comparing the prices of two products and knowing why they are different

2 additional budgeting/gifting practice

Common Core Standards:

1. Use division to solve real world buying situations involving quantities, discounts and coupons.

2. Solve two-step real world purchasing decisions. Use equations to calculate unit cost for comparisons and fluently adding two products to fit the given budget.

What: compare similar products with different quantity, brands, and discounts

Why: gifting, shopping, navigating store, assigned to look for different objects, make comparisons, determine which one is a better deal than the other

How: a field trip to Target store - focus on categories such as Clothing, Beauty/Health, and household aisles


 
 
 

Comments


© 2023 by The Artifact. Proudly created with Wix.com

bottom of page